Siber risklerin arttığı günümüzde, ağlarımızı taramak ve bulunan açıklıklara karşı önlem almak işimizin en önemli parçalarından biri olmaya başladı. Sizlere, bu açıklıkları taramak için kullanılan Rapid7 firması tarafından geliştirilen Nexpose Vulnerability Scanner aracı nasıl kurulur ? bunu anlatacağım.

Ben Nexpose kurulumunu VMWare üzerinde gerçekleştireceğim.

İlk olarak 1.8 gb boyutundaki ova…

Son zamanlarda herkesin paylaştığı ve Github’da şuan itibariyle 3.4k star alan bir Google OSINT aracından bahsedeceğim sizlere. İsmi GHunt. Araç ile diğer bilgileri vermeden önce OSINT Nedir ? kısaca bundan bahsedelim.

OSINT Nedir ?

Osint, kısaca internet üzerindeki tüm kaynaklardan bilgi toplamaktır. Bu bilgiler bir analiz aşamasından geçirilir ve istihbari değeri olup olmadığı…

Merhaba. Bu yazımda L3 Switch üzerinden routing işlemi yaparak VLAN’lar arası haberleşme işlemini anlatacağım.

Bir sonraki yazımda ise; VLAN üzerinde bulunan cihazları Fortigate üzerinden internete çıkarma işlemini anlatacağım.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bu yapı çok kullanılan bir yapı değil! Fakat kesinlikle kullanılmaz böyle bir yapı olamaz denen bir yapı da…

Merhaba. Bugün sizlere, Fortigate için yazılmış bir araçtan bahsedeceğim.

Github Tool: https://github.com/DirkDuesentrieb/fgsniffer

Aracın kullanım amacı : Fortigate cihazınız var fakat GUI web arayüzüne erişemiyorsunuz. Packet Capture ile log oluşturup bunu Wireshark’da incelemek istiyorsunuz. Arayüze erişemediğiniz için Pcap dosyasını oluşturamazsınız. Putty ile cihaza erişim ( SSH , Telnet vs.) sağladınız. …

Virüs ve fidye yazılım saldırıları her geçen gün artıyor. Böyle bir saldırıya maruz kaldığınızda sisteminizde bulunan, kritik verileriniz risk altında kalabilir. Fakat hazırlıklı olursanız ihtiyacınız olan verileri dakikalar içinde kurtarabilir ve çalışmalarınıza hiçbir şey olmamış gibi devam edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ve bağımsız bir ürün olan Veeam® Agent for Microsoft Windows, Windows…

Fortigate tarafında genel olarak karşılaşılan sorunlardan veya yapılan case isteklerinden birisi şudur;

“Erdinc isimli kullanıcının IP adresi, A sunucusuna ulaşmıyor”

Fortigate tarafında tüm sorunları GUI Web arayüz üzerinden tespit edemeyebiliyoruz.

Bu gibi durumda CLI ekranından sniffer ile trafik dinlemesi yaparak, hit ettiği kurala vs bakılabilir. Geçen trafik incelenebilir.

Peki bu…

Siber güvenlik ile ilgileniyorsunuz veya mesleğiniz olarak icra ediyorsunuz. Herhangi bir kitaplıkta veya gittiğiniz kitapçı da insanın gözü ilgilendiği alan ile ilgili kitapları arıyor. Merak ediyoruz. Bu işin belki de püf noktası: MERAK, Araştırma=Siber Güvenlik = Başarı

Bu yazımda 2018 yılından beri herhangi bir blog yazısında veya webinar da ismini…

Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum.

*Aşağıda yazısını okuyacağınız ÜCRETSİZ olarak yapılan E-Mektep ISACAMP 2020 kampının 2021 yılında devam edeceğini belirtmek istiyorum.

Katılmak isteyen kişilerin E-mektep sayfasını takip etmesini öneririm.

Her eğitimden öğrenilecek bilgi vardır. Fakat sizlere bugün, benimde katıldığım BeyazNet Group bünyesinde bulunan ve E-Mektep Bilişim Eğitimleri Merkezi tarafından…

Merhaba. Uzun zaman Network lab ortamları üzerine, Fortigate firewall üzerine yazılar paylaşacağımı daha önce belirtmiştim.

Bu yazımda Cisco packet tracer gibi bir lab ortamı olan fakat, daha fazla özelliği olan GNS3 programının nasıl kurulacağı ile ilgili bir yazı paylaşacağım.

Packet Tracer Ciscoya özgü stabil çalışan bir üründür, GNS3’te ise gerçeğe…

Merhaba. Bu yazımda en güvenilir mesajlaşma uygulamalarını listeleyeceğim.

2021 yılının en önemli gelişmelerinden biri Whatsapp’ın gizlilik politikası oldu. Whatsapp ile ilgili detaylara çok girmeyeceğim fakat güvenilir olmadığı aşikar.

Yaklaşık 2 yıldır kullandığım Wire ve Signal uygulaması dahil, birçok güvenilir uygulama bulunmakta. Bunların artıları-eksileri nelerdir ?

Hep birlikte bunları inceleyeceğiz, Okuyalım…

Erdinç Tandoğan

https://www.siberdinc.com — Cyber/Network Security

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store